Intenzivní rehabilitace, které Kubíka rozvíjejí

Intenzivní rehabilitace, které Kubíka rozvíjejí

PATRON PŘÍBĚHU

 

Lucie.jpg (2 KB)

Lucie Kohutová

Pracovnice neziskové organizace

 

Komentář patrona

 

Kuba je 8letý chlapec s dětskou mozkovou obrnou a dalšími přidruženými diagnózami. Od září 2020 se z něj stal prvňáček a začal navštěvovat speciální školu, kde mu dělám osobní asistentku. Většinu vyučování ve škole tráví ve zdravotní židličce. Kubíček má ale velmi rád pohyb, v 8 letech umí sám jen lézt po čtyřech a při chůzi v ortézách potřebuje, aby ho někdo správně vedl. Pro samotného Kubu i jeho rodiče je situace limitovaná tím, že chlapec nemůže vykonávat odpolední aktivity jako zdravé děti (např. sáňkování, hry s míčem, dovádění na hřišti apod.).

Kubík nutně potřebuje pravidelnou rehabilitaci a cvičení jako protiváhu dopolednímu sezení ve škole. Cvičení také podporuje jeho socializaci, učí ho režimu a také se díky rehabilitacím zklidní a uvolní spastické svaly.
Hodinové sazby rehabilitace jsou pro rodiče z dlouhodobého hlediska finančně velmi nákladné. Rehabilitace by tak Kubíkovi alespoň částečně nahradily „správný“ pohyb a zároveň i poskytly zábavu, kterou kvůli svému postižení zažít nemůže.

 

 

 

Rehabilitace jsou pro Kubíka velmi důležité z hlediska jeho rozvoje na cestě k větší soběstačnosti

Kubík rád vaří s maminkou, baví ho nakupování a telefonování. Je velmi motoricky neklidný, rád se hýbe, ale bohužel většinou každý pohyb dělá špatně a u všech aktivit potřebuje dopomoc dospělého člověka. Je proto vděčný za cvičení, kam chodí rád, protože se tam může dostatečně správně hýbat a jsou tam přístroje a zařízení, které doma nemá.

Jsme úplná rodina s jediným synem Jakubem, kterému je 8 let a má dětskou mozkovou obrnu (DMO) - spastickou kvadruparézu, mikrocefalii, je po operaci vrozené srdeční vady, chodí jen ve speciálních ortézách krátké vzdálenosti do 50 m, jinak jezdí na vozíku a nosí brýle od 4 let.

 

Od 1.9.2020 navštěvuje speciální základní školu. Jako školák více sedí a plní různé školní úkoly. Rehabilitační stacionář, kam docházel v rámci předškolního vzdělávání, již vhledem k věku nenavštěvuje, a proto je nutné mu pravidelnou rehabilitaci zajišťovat jinde v soukromých rehabilitačních zařízeních. U člověka s mozkovou obrnou je nutnost pravidelného cvičení a rehabilitace celoživotní, ale zejména v dětském (růstovém) věku, je to nezbytná a vlastně jediná účinná léčba a prevence. Navštěvujeme také každoročně lázně, ale ty trvají 28 dnů, zbytek roku je také potřeba cvičit. Vzhledem k tomu, že je v rodině výdělečně činný pouze manžel, tak je pro nás složité měsíčně vydávat tisícové částky na cvičení.

Kromě pravidelných rehabilitací také navštěvujeme oční terapeutické centrum - posílení očních svalů (v případě únavy syn šilhá), podpora souhry oko-ruka, rozvoj jemné motoriky apod., navštěvujeme logopedii s cílem zlepšit mluvený projev (dyslalie, gramaticky nemluví správně, ve větách mluví občas, nutno motivovat). Kuba má lehkou/střední mentální retardaci, špatně se koncentruje a soustředí. Žije trochu ve svém světě, spousta věcí ho vůbec nezajímá, naopak některé činnosti - detaily (vaření, mixování, dveře na fotobuňku a jejich otevírání a zavírání), lidi (paní učitelku, fyzioterapeuty) má velmi rád a vyhledává je nebo na ně často vzpomíná.

 

 

Kubík miluje pohyb a pohybem se také uklidňuje. Samozřejmě v rámci spasticity mu pravidelná protahování a rehabilitace pomáhají udržet spastické svaly uvolněné (předchází se kontrakturám) a slabé svaly se během cvičení posilují. Běžné protahování a rehabilitační aktivity provádíme také doma, ale nikdy tím nenahradím přístroje, zařízení, odbornost specializovaného zařízení. Fyzioterapeuté z centra také zkouší s Kubou chůzi s berličkami, různé formy mobilizací svalů, masáže, což je obecně důležité pro další synův rozvoj na cestě k větší soběstačnosti.

 

Naše finanční prostředky na tyto procedury bohužel nestačí, a proto se s žádostí o pomoc obracíme na Patrona dětí a dopředu děkujeme všem dárcům.

Pro tento příběh hlasovalo 13171 lidí.

Díky Vám jsme mohli zaslat 0,- Kč DĚKUJEME

Komentáře
Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Další příběhy...VÍCE O NAŠÍ POMOCI
Štěpánce k posílení svalů neurorehabilitace
Štěpánka miluje lidi a jejich společnost kolem sebe. Od jejího narození společně bojujeme proti osudu, který dcerku potkal. Naše 6letá holčička má hned několik diagnóz, ale s jejím odhodláním a vytrvalostí se nám daří ji posouvat vždy o kousek dál v jejím...více

Tento příběh má aktuálně 2996 hlasů

Do konce hlasování zbývá 20 dnů

Ergoterapie jako posun ve vývoji pro Adrianku
Adrianka se narodila jako zdravé dítě, v prvním měsíci nastaly potíže a měla opožděný vývoj, vše dělala později než její vrstevníci. Ve 2 letech jí byl diagnostikován projev paleocelebellárního syndromu (neschopnost koordinace vzpřímeného stoje), protože ...více

Tento příběh má aktuálně 2929 hlasů

Do konce hlasování zbývá 20 dnů

Lehátko do vany pro milovníka vody Adriánka
Adriánka a jeho rodinu znám již 4 roky, dojíždím za nimi jako poradkyně rané péče. Maminka žije sama s 2 dětmi - Sofinkou, která má astma a Adriánkem, který má kombinované postižení. Adriánek potřebuje celodenní péči maminky ve všech oblastech. Od září...více

Tento příběh má aktuálně 2896 hlasů

Do konce hlasování zbývá 20 dnů