Průvodce prodejem na Merkada.cz

Lucka.jpg (33 KB) 

 

 

 

Ahoj, já jsem Lucka a poradím Ti, jak nejlépe prodávat na Merkada.cz a jak se zorientovat ve svém účtu.

 

 

 

 

 

 

K tomu, abys mohl/a prodávat potřebuješ provést registraci, pokud jsi tak ještě neučinil/a, začni ZDE.

 


Při registraci sis vybral/a uživatelské jméno, které bude sloužit jako název Tvého krámku - eshopu. Podpoř a PROPAGUJ svůj obchůdek, ale i ostatní prodejce a sdílej odkaz www.merkada.cz na Facebooku. Přivedeš tím další nakupující a sám/sama uvidíš, jaké to přineslo výsledky.

Do svého účtu se přihlásíš kliknutím na „PŘIHLÁSIT SE“ v pravém horním rohu :-)

Chceš změnit některé své údaje, vložit nový výrobek, aktualizovat již vystavený výrobek či poslat zprávu? Vše nalezneš po přihlášení v „Můj profil“.

 

 

Můj profil

 

můj profil.jpg (70 KB)

 

 

Přihlášením na Tvůj účet se Ti otevírá brána nových možností a nastavení Tvého profilu. Pokud jsi příhlášen(a) poprvé, tak Ti můžeme doporučit vytvoření vlastního profilu.

 

 

Nastavení účtu

 

Nalezneš zde např. možnost změny hesla, které sis zvolil(a) při registraci.

Co je však mnohem důležitější je Avatar profilu. Jedná se o Tvoji profilovou fotku, která bude veřejně přístupná všem uživatelům.

Další možnosti nám nabízí Banner eshopu. Pod tímto pojmem si nemusíš představovat žádné komplikované události, ale záhlaví uživatele, které je zobrazováno u profilů jednotlivých uživatelů :-). Záhlaví je vhodné pro zviditelnění a atraktivitu Tvého eshopu.

Banner eshopu.jpg (203 KB)

Popis profilu, který je také součástí nastavení, slouží k vyjádření Tvých myšlenek a postojů. Proč právě Ty a Tvoje tvorba, kdo jsi a co od Tebe můžou zájemci očekávat? Je zde volný prostor pro kreativní popis všeho, co si přeješ sdělit svému okolí. Před vyplnění profilu si přečti Pravidla užívání, aby nedošlo k jejich porušení a zablokování Tvého účtu. 

 

 

Osobní údaje

 

V Osobních údajích si můžeš změnit takřka vše, co jsi uváděl(a) při své registraci (viz. Průvodce registrací). Nelze měnit pouze Tvé uživatelské jméno. V Osobních údajích také nalezneš políčko, kterým můžeš měnit svoji pozici z kupujícího na prodávajícího a údaje o typu registrace. Ale pozor, změna z prodejce na upujícího není následně možná !

 

Obchodní podmínky

 

Po kliknutí na „Obchodní podmínky“ se ti zobrazí vzorové obchodní podmínky, které jsou s tvými údaji zasílány kupujícím po odeslání objednávky. Zde si také můžeš obchodní podmínky kdykoliv změnit a používat své.

 

Informace o dopravě a platbě

 

Pro Tvé úspěšné prodeje jsou pro tebe důležité následující dvě Informace, a to Informace o dopravě a Informace o platbě, které se nachází v bloku Můj profil. 


Informacích o dopravě nalezneš prostor pro sepsání přehledu možností dopravy, jakými budeš své zboží odesílat. 

Informace o platbě jsou pro Tebe, jako prodejce, velice podstatné náležitosti. Zde, prosím, zadej číslo svého bankovního účtu, na který Ti bude nakupující posílat zaslouženou odměnu za Tvé výtvory. Bankovní převod je sice povinnou, ale ne jedinou možností platebního styku mezi Tebou a kupujícím. Mezi další možnosti patří platba dobírkou nebo hotovostní platba při osobních odběrech na místech určených v Informacích o dopravě.

 

 

Zprávy

 

Zprávy.jpg (19 KB)

 

 

Díky bloku „Zprávy“ můžeš jednoduše a rychle komunikovat se všemi uživateli, kteří jsou na stránkách www.merkada.cz registrovaní. V případě objednávky neregistrovaným uživatelem, můžeš i jemu napsat zprávu o stavu zboží nebo o stavu objednávky. Upozornění: Zasílání veškerých kontaktních údajů, zvláště pak e-mailů a odkazů na soukromé webové stránky je v rozporu s obchodními podmínkami a může vést k odstranění Tvého účtu.

 

 

 

Nová zpráva Lucka P.jpg (7 KB)

 

Psaní zpráv je velmi snadné, stačí napsat uživatelské jméno příjemce a už se můžeš pustit do psaní samotné zprávy. Po odeslání je zpráva automaticky přesunuta do složky „Odeslané zprávy

 

Přijaté zprávy 

 

si můžeš také kontrolovat v blogu „Zprávy“. V okamžiku příchodu zprávy se řádek „Přijaté zprávy“ zvýrazní a v závorce uvidíš počet Tvých přijatých zpráv. Jsi zvědavý/á, kdo Ti píše? Klikni na „Přijaté zprávy“ a v klidu si vzkaz přečti. Odpovědět můžeš pomocí tlačítka Reagovat.

 

Mé novinky 

 

Mé novinky je velmi důležitá funkce, kterou můžeš využít pro sdělení nějaké Tvé novinky ( např. termín dovolené, změnu způsobu doporučení, poděkování, přání … ). Jedná se o textový, žlutě zvýrazněný řádek umístěný na Tvém eshopu.

 

Novinky.jpg (177 KB)

 

 

Můj prodej

můj prodej.jpg (37 KB)

Blok umístěný v pravé části Tvého profilu Tě provede prodejem a vším, co s ním souvisí.  

 

Prodat zboží

 

Lucka.jpg (33 KB)Než začneš vkládat své výrobky, tak nezapomeň vyplnit číslo Tvého bankovního účtu a Tvé telefonní číslo. Bez něj nebude možné vystavit zboží na prodej. 

Velmi důležitým krokem k úspěšnému prodeji je také dostatečný popis výrobku. Zákazník chce přesně vědět, co si kupuje a také od koho. Nepodceňuj tedy informovanost Tvých kupujících.  Při nákupu je zákazník zvědavý zejména na velikost, techniku, materiál a také proč vyrábíš a co Tě k tomu vede.

Výběr nejoblíbenějších výrobků je ovlivněn počtem kliknutí na tlačítko To se mi líbí , které je pod fotkou každého produktu.

 

 

 

Při vkládání zboží si musíš projít několik snadných bodů.

 

Název zboží – Jde o název Tvého výrobku, přičemž fantazii se meze nekladou. Jedná se o Tvůj výrobek, tak proč nemít název přesně podle Tvých představ. 

 

 

Počet kusů k prodeji – Zde zadáš takové množství, které máš u daného výrobku k dispozici. Jakmile stav daného zboží klesne na "0" bude toto zboží označeno jako nedostupné. 

 

 

Prodejní cena – cena za kterou bude zboží prodáno prostřednictvím Merkady. Tato cena bude zobrazena u Tvého zboží.

 

 

Provize ! NOVINKA ! Volitelná výše provize již od 5 %. Je jen na Tobě, jak moc chceš svými produkty pomáhat dětem. Podle svého uvážení si u každého výrobku můžeš nastavit libovolnou výši provize.

 

 

Sleva  – u každého svého produktu si můžeš nastavit vlastní slevu. Sleva se zobrazí u Tvého produktu v pravém dolním rohu a automaticky se přepočítá cena.

 

 

Cena pro prodejce  – je částka pro Tebe v případě prodeje zboží po automatickém odečtení provize Merkady. 

 

 

Dodám do  – je povinná a závazná informace o termínu dodání Tvého zboží kupujícímu. 

 

 

Poštovné a balné – zde, prosím, vypiš cenu poštovného a balného, které požaduješ při zakoupení zboží. Poštovné, v přiměřené výši, by mělo odpovídat ceníku přepravce, kterého využíváš pro odesílání zboží. Pokud poštovné nepožaduješ nebo zasíláš svoji tvorbu pomocí internetu (popř. e-mailu), vepiš do kolonky "0" (nulu). Jedná se např. o fotografie nebo návody, které jsou určené ke stažení a nejsou v hmotné podobě.

 

Popis – jedná se snad o nejdůležitější pole, které každý zájemce o Tvé výrobky před zakoupením pečlivě pročítá. Doporučujeme uvést velikost, techniku, použití výrobku a jiné podstatné informace, např. možnost sladit daný výrobek s jinými, Tebou vyrobenými produkty (způsob účinné reklamy Tvé další tvorby).

 

Šanci na rychlý prodej můžeš zvýšit např. uvedením:

 

- Výhod

 

- Slev

 

- Záruk

 

- Kvalitní fotografie výrobku

 

- Důvodů, proč právě Ty a Tvůj výrobek

 

Kategorie – zde nemusíš nic vypisovat, pouze si vybereš vhodnou kategorii, pod kterou Tvůj výrobek umístíš. Kategorii vybírej pečlivě, neboť jde o jeden z nejdůležitějších znaků při hledání Tvých výrobků zákazníky. Pokud jsi nenašel vhodnou kategorii, napiš nám na info@merkada.cz a my Ti ji vytvoříme. 

 

Podkategorie výrobku – u většiny kategorií, jsou k výběru také podkategorie, které slouží k ještě lepšímu dohledání Tvého výrobku.

 

Parametry – podle zvolené kategorie a podkategorie výrobku Ti bude nabídnut příslušný parametr, a to:

 

- Velikost

 

- Obsah

 

- Hmotnost

 

- Materiál – zde můžeš zakliknout více druhů materiálu, ale vždy uváděj materiály, které máš na výrobku použity.

 

tip.jpg (34 KB)

 

 

Vyber parametr, který je tvému výrobku nejblíže, případně zadej jinou hodnotu.

Pokud máš více stejných výrobků s různými parametry ( např. Triko velikosti S, M, L ), vytvoř pouze jednu kartu produktu. Následně můžeš v „Detail zboží“ kliknout na tlačítko „Klonovat“. O klonování se dočteš na konci této stránky :-)

 

 

 

Barvy -  Výběr barev je velice snadný a rychlý. Provedeš jej pomocí kliknutí na danou barvu. Barev si můžeš vybrat i více najednou, ale vždy prosím vycházej z vzhledu Tvého výtvoru. 

 

Hlavní ilustrační obrázek -  Všechny důležité informace máš již vyplněné, tak nic nebrání tomu, vložit hlavní obrázek, který bude Tvůj výrobek prezentovat. Obrázek musí splňovat tyto náležitosti: musí být typu .jpg, .jpeg  a jeho velikost může být minimálně 400px na 400px a maximálně 5000px na 5000px . Pokud vložíš obrázek ve formátu obdelníku, nevadí. Po kliknutí na „Vložit zboží“ budeš vyzván k ořezání hlavního ilustračního obrázku.

 

Další obrázky -  ke svému produktu můžeš uložit další až 4 další fotografie. Doporučuji dávat detailní obrázky Tvého výrobku. Kupující tím získá větší představu o výrobku. Fotografie musí splňovat stejné náležitosti jako Hlavní ilustrační obrázek.

 

Zobrazovat zboží – jedná se o zaškrtávací pole. Primárně je vždy zvolené, což znamená to, že po uložení Tvého výrobku do systému, bude okamžitě veřejně přístupný na stránkách www.merkada.cz a na Tvém profilu. Pokud ještě nechceš svůj výrobek prezentovat, tak stačí nechat pole prázdné (tj. bez zatržítka), poté je výrobek přístupný pouze ve Tvé administraci a můžeš jej dále upravovat. 

 

Zvýraznit jako TOP produkt v mém eshopu – Pokud chceš daný výrobek zvolit za svůj TOP produkt, tak toto pole je k tomu to pravé. Výrobky označené jako TOP produkt budou ve Tvém eshopu zvýrazněny.Prodávané zboží

 

Lucka P.jpg (7 KB)

Kliknutím na Prodávané zboží se ti zobrazí přehled všech Tvých produktů s možností různých funkcí. Také se Ti zobrazí základní údaje o produktu a zda je aktivní.

 

Editovat - pomocí tlačítka Editovat lze měnit veškeré informace, které jsi vyplnil(a) při vkládání výrobku.

 

Aktualizovat – Důležitou "vychytávkou" je tlačítko AKTUALIZOVAT  . Po kliknutí na toto tlačítko se Tvé zboží aktualizuje a zobrazí se opět mezi nejnovějším zbožím na titulní stránce webu Merkada.cz a v dané kategorii. Jednotlivé zboží můžeš aktualizovat vždy po uplynutí 30 dnů od poslední aktualizace. Díky tomuto tlačítku Tvé zboží nemusí nikdy upadnout v zapomnění.

 

Klonovat – tato funkce ti umožní k již vytvořenému produktu vytvořit další varianty nebo jej celý klonovat. Urychlí ti to práci při vkládání podobných výrobků, kdy změníš je to co potřebuješ.

 

Přidat do TOP – kliknutím na toto tlačítko se vybraný výrobek umístí mezi Tvé TOP produkty.

 

Doporučit – ti umožní vybraný produkt zobrazit v placené sekci na hlavní stránce ( HP ). Více o možnosti Doporučit zboží si přečti v Propaguj se.

 

Smazat – svůj výrobek můžeš také smazat, „nečekaně“ pomocí tlačítka Smazat :-)

 

 

Nové objednávky

 

Tato funkce zahrnuje nové nepotvrzené ( neschválené ) objednávky.košík01.png (83 KB)Postup při vyřízení nové objednávky:

 

1) Při objednávce Tvého zboží obdržíš email „Nová objednávka“ s bližšími informacemi, jak postupovat.

 

2) Pro potvrzení či odmítnutí objednávky je nutné přihlásit se na www.merkada.cz do svého účtu. Na novou objednávku budeš na stránkách Merkady neustále upozorňován/a dokud novou objednávku nepotvrdíš.

 

nová objednávka.jpg (86 KB)

 

 

3) Před potvrzením objednávky můžeš kupujícímu napsat vzkaz (např. týkající se doby odeslání výrobku aj.) a změnit číslo účtu, na který chceš zaslat platbu. Pokud odmítneš objednávku, je nutné napsat kupujícímu důvod odmítnutí.

 

4) Pokud si u tebe objednal kupující více výrobků a poštovné je větší než uvedené v objednávce, můžeš před potvrzením objednávky cenu za poštovné a balné upravit. Doporučuji, abys jsi změnu poštovného nejprve konzultoval s kupujícím pomocí vnitřní pošty.

 

4a) Potvrdíš-li objednávku, obdrží kupující automaticky generovaný email s údaji k platbě. Potvrzením Ti budou zveřejněny kontaktní údaje kupujícího a objednávku bude přesunuta mezi Schválené objednávky.

 

4b) Odmítneš-li objednávku, bude automaticky přesunuta do Historie objednávek. Kupující obdrží o Tvém odmítnutí informační email.Schválené objednávky

 

Mezi schválené objednávky jsou přesunuty všechny objednávky, které jsi potvrdil/a.

 

Lucka.jpg (33 KB)

Povím ti, jak správně postupovat při platbě na Dobírku

 

1) Po potvrzení objednávky jsi byl/a přesměrován na Schválené objednávky a Tvá objednávka má status POTVRZENO, ČEKÁ NA ODESLÁNÍ. Nyní klikni na Generovat fakturu. Zobrazí se Ti tabulka, ve které budeš moci změnit číslo účtu, číslo faktury a napsat do faktury poznámku.

 

2) Následně se změní status objednávky na POTVRZENO, ČEKÁ NA ODESLÁNÍ. Jakmile odešleš objednané zboží, klikni na Potvrdit odeslání. Kupujícímu přijde automatický email s informací, že jeho objednávku jsi právě odeslal/a.

 

3) Jakmile potvrdíš odeslání objednávky, změní se status na POTVRZENO, ODESLÁNO, ČEKÁ NA ÚHRADU. Po obdržení peněz za dobírku, klikni na Potvrdit přijetí platby. Tím bude celý proces objednávky dokončen a objednávka bude přesunuta mezi Dokončené objednávky – Historie objednávek.

 

 

 

Jak správně postupovat při platbě Bankovním převodem

 

1) Po potvrzení objednávky jsi byl/a přesměrován na Schválené objednávky a Tvá objednávka má status POTVRZENO, ČEKÁ NA ÚHRADU. Jakmile obdržíš platbu, klikni na Potvrdit přijetí platby.

 

2) Nyní se změní status objednávky na POTVRZENO, ZAPLACENO. Klikni na Generovat fakturu. Zobrazí se Ti tabulka, ve které budeš moci změnit číslo účtu, číslo faktury a napsat do faktury poznámku.

 

3) Následně se změní status objednávky na POTVRZENO, ZAPLACENO, FAKTUROVÁNO. Jakmile odešleš objednané zboží, klikni na Potvrdit odeslání. Kupujícímu přijde automatický email s informací, že jeho objednávku jsi právě odeslal/a do emailu obdrží Tvou fakturu. Tím bude celý proces objednávky dokončen a objednávka bude přesunuta mezi Dokončené objednávky – Historie objednávek.

 

 

Historie objednávek

 

Dokončené objednávky. Jedná se o přehled všech Tvých uskutečněných i odmítnutých objednávek.Faktury

 

Zde nalezneš přehled faktur, které se automaticky vytvářejí po dokončení obchodu s kupujícím. Nyní si můžeš snadno fakturu stáhnout ve formátu PDF nebo ji znovu odeslat do emailu kupujícího.

 

Před fakturací si prosím zkontroluj, zda máš v Osobních údajích vyplněné všechny potřebné údaje pro platnou fakturaci, tj.:

 

- Jméno nebo název firmy

 

- Místo podnikání

 

- IČ

 

- DIČ

 

- Údaj o evidenci, ve které jste zapsáni

 

Pokud faktura fyzické nebo právnické osoby nebude obsahovat všechny podstatné náležitosti, nemůže být platným dokladem.Klonování – NOVINKA

 

Klonování je skvělá funkce pro vytváření variant nebo kopií-klonů produktů.klon.jpg (160 KB)

K tomu, abys mohl/a klonovat musíš být přihlášen/a ve svém účtu. Funkci Klonovat najdeš v Detailu produktu a v přehledu Prodávané zboží u každého Tvého produktu.

 

Po kliknutí na Klonovat se ti otevře okno s nabídkou Vytvořit variantu a Klonovat produkt.Vytvořit variantu

 

Vytvoření varianty produktu je vhodné pokud máš více stejných výrobků s různými parametry ( např. Triko velikosti S, M, L ), vytvoř pouze jednu HLAVNÍ kartu produktu. Následně klikni na Klonuj a vytvoř novou variantu.

 

Varianta Ti umožní klonovat a upravovat:

 

  • Prodejní cenu

 

  • Počet kusů k prodeji

 

  • Platby

 

  • Dodání

 

  • Parametry

 

vše ostatní je napevno spojeno s hlavním produktem.

Návštěvník serveru Merkada.cz uvidí v nabídce Tvůj hlavní produkt a po jeho rozkliknutí si bude moci vybrat tu nejvhodnější variantu.

 

Klonovat produkt

 

Klonování celého produkty ti umožní rychlé vytvoření kopie podobného produktu.

Klonování produktu ( kopírování ) Ti umožní klonovat a upravovat všechny parametry původního produktu. Parametry si můžeš před samotným klonováním navolit. Takže už nebudeš muset zadávat pořád dokola cenu, Dodání, Dopravu, Kategorie…. Prostě ti to urychlí tvorbu nového produktu :-)

 

Klonování nepoužívej k vytváření jiných variant stejného produktu.